
- пʼятниця, 16 серпня 2024 р.
- Новини кафедри молекулярної генетики та біотехнології
З 21 по 27 липня у м. Мадрид (Іспанія) працював XX Міжнародний Ботанічний з'їзд (XX International Botanical Congress), який проходить кожні 5-7 років. Цього разу на з'їзді були присутні більше, ніж три тисячі делегатів з 95 країн світу. Від України на запрошення Оргкомітету виступив професор Роман Волков, який у своїй усній доповіді “Conserved sequence elements present in the 5S rDNA intergenic spacer occur in the genomes of distantly related angiosperms” представив результати досліджень Чернівецької школи молекулярних генетики рослин.
На церемонії відкриття з'їзду Президент організаційного комітету Dr. Gonzalo Nieto Feliner зазначив, що з огляду на глобальні кліматичні зміни біосферу нашої планети і людство чекають важкі часи. Тому науковці, які присвятили своє життя вивченню рослин і грибів, зобов'язані зробити свій внесок у покращення ситуації. Зокрема, вони мають інформувати суспільство про тривожні зміни та обнадійливі рішення, які вони бачать.
У цей критичний час в історії Землі як ніколи важливо працювати разом. На цьому у своїй лекції наголосила Dr. Sandra Knapp з Музею природної історії в Лондоні. Зміна клімату та втрата біорізноманіття взаємно посилюються та стають загрозою для виживання всіх організмів. Для ефективної протидії цим викликам критично важливо об’єднання зусиль дослідників: ботаніка у широкому розумінні - дослідження водоростей, грибів і рослин – має бути зоною глобальної співпраці.
Основна робота з'їзду проходила в межах 267 симпозіумів. Головну увагу у виступах було присвячено таким найбільш актуальним темам, як подальший розвиток систематики рослин, вплив глобальних кліматичних змін на рослинний світ, інтеграція ботаніки та молекулярної генетики, репродуктивна біологія та біогеографія рослин.
Після тижня інтенсивної роботи науковці зібралися на останньому пленарному засіданні, щоб звернутись до світової спільноти. На церемонії закриття з'їзду була прийнята Декларація (XX IBC Declaration), у який визначено десять стратегічних завдань, що стоять перед окремими вченими, ботанічними установами, урядами, бізнесом та громадянським суспільством. Реалізація цих завдань необхідна для пом’якшення глобальної деградації рослинного світу через діяльність людини. Зміцнення зв’язків між рослинами та людьми принесе обопільну вигоду, сприяючи здоров’ю та стійкості планети.
Наступний Міжнародний Ботанічний з'їзд має відбутися 21 по 28 липня 2029 році в місті Кейптаун (Південно-Африканська Республіка).