
- неділя, 9 лютого 2025 р.
- Новини кафедри екології та біомоніторингу
4-8 лютого 2025 члени трьох проєктних груп - Моніторингу, B-RAP, Харчування бджіл - мали можливість зустрітися і працювати разом в Istituto Zooprofilattico Sperimentale delle Venezie (Леньяро, Італія). Проф. Марія ФЕДОРЯК, яка 11 років поспіль виконує функції національного координатора і відповідає за організацію моніторингу в Україні, працювала в Італії, а викладачі Аліна Жук, Тетяна Филипчук, Галина Москалик, Оксана Зароченцева й аспіранти кафедри Костянтик Сосновський, Микола Бурдейний, Ігор Москалик, Павло Герасимюк, Павло Гелецький Вадим Джос, які активно працюють над реалізацією проєктів COLOSS, долучилися дистанційно.
Група Моніторингу готувалась до щорічного старту міжнародного дослідження зимових втрат бджолиних колоній COLOSS https://coloss.org/what-we-do/ . Аналізували активність країн учасниць моніторингу, якість зібраних минулого року даних, стан підготовки публікацій. Обговорювали питання, які будуть внесені у протокол для аналізу після зимівлі 2024-2025 рр., шляхи покращення залучення респондентів.
Члени B-RAP групи обговорювали питання освіти бджолярів, їх формального і неформального навчання, комунікації з бджолярами, а також майбутнього використання штучного інтелекту при консультуванні бджолярів.
У третій групі обговорювали критичні аспекти та ділилися досвідом вивчення харчування бджіл, нові напрямки аналізу рослинного пилку як важливого елементу харчування бджіл, особливості штучної підгодівлі. Планували роботу щодо розширення майбутніх освітніх можливостей для аспірантів, які працюють над вивченням бджіл, через проєкт BeeScholar. Учасники мали чудову нагоду дізнатися більше про Aethina tumida, відомого як малий вуликовий жук (SHB) – небезпечного шкідника, який походить з Африки і нині активно поширюється в багатьох регіонах світу. Наразі відомо два локалітета виявлення Aethina tumida в Італії! Загроза його поширення спонукає до вивчення морфології, особливостей біології та екології шкідника. Учасники вивчили морфологічні особливості, життєвий цикл, засвоїли методи ідентифікації жука на стадіях личинки та імаго. Робота в лабораторії продовжилася і включила освоєння методів екстрагування гемолімфи комах різних вікових і систематичних груп, а також підрахунок спор Nosema.
Щира подяка Franco Muntinelli i Michela Bertola за чудову організацію!