Перейти до основного вмісту
2024.10.11

Сучасна екологічна освіта спрямована не лише на отримання теоретичних знань, а й на набуття практичних навичок, що дозволяють студентам краще розуміти екологічні проблеми та процеси. Одним із важливих елементів такого навчання є ознайомчі екскурсії на об'єкти екологічного моніторингу, екологічну інспекцію, дослідні станції, підприємства та установи, де можуть в подальшому працювати наші випускники.

Саме таку ознайомчу екскурсію на стаціонарний пост моніторингу якості повітря 9 жовтня відвідали студенти 3 та 4 курсу кафедри екології та біомоніторингу. Екскурсія відбулася в рамках вивчення дисциплін "Моніторинг довкілля" та "Нормування антропогенного навантаження на навколишнє середовище", викладач – к.б.н., асист. Оксана ЗАРОЧЕНЦЕВА.

Пост моніторингу атмосферного повітря – це спеціалізований об'єкт, де ведеться постійний контроль якості повітря, зокрема вимірювання концентрацій шкідливих речовин (діоксиду сірки, оксидів азоту, озону, важких металів тощо). Такі пости є важливими елементами системи екологічного моніторингу, оскільки вони дозволяють отримувати дані про рівень забруднення повітря в реальному часі та прогнозувати його зміни. 

Начальниця лабораторії спостережень за забрудненням атмосферного повітря Чернівецького обласного центру з гідрометеорології Оксана ЯЦКОВА розповіла студентам про три пости спостережень за атмосферним повітрям в Чернівцях, що розміщені в різних районах міста. Пост №4, який відвідали екологи знаходиться в парковій зоні по вул. О. Гузар, на території стадіону "Буковина", інші два - на вулиці Головній (№3) з високою інтенсивністю руху та на вулиці Заводській (№1) в промисловій частині міста.

Під час відвідування посту студенти мали можливість дізнатися про сучасні методи моніторингу якості повітря, а також про обладнання, яке використовується для збору і аналізу даних. Це допомагає їм краще зрозуміти, як відбувається процес вимірювання рівня забруднень та які фактори впливають на точність отриманих результатів. Так на пості №4 в автоматичному режимі вимірюються СО, NO, NO2 та O3, дані передаються на сервер Чернівецького ОЦГМ. Крім того, двічі на добу (07:00 та 19:00) з понеділка по суботу здійснюються вимірювання концентрації HF та формальдегіду, завислих домішок (аспіраційні трубки доставляються в лабораторію ЧОЦГМ), сумарна проба важких металів за 10 вимірювань протягом 5 днів (відправляються для визначення в м. Київ).

Важливість екскурсії для майбутніх екологів є беззаперечною, вона дає можливість студентам побачити, як теоретичні знання застосовуються на практиці, формувати екологічну свідомість, розуміння важливості моніторингу довкілля та роль екологів у забезпеченні здорового середовища для майбутніх поколінь. Щиро вдячні Чернівецькому обласному центру з гідрометеорології за проведену ознайомчу екскурсію, оскільки така практика надає студентам безцінний досвід, який стане основою для їхньої професійної діяльності. Це не лише сприяє поглибленому вивченню спеціалізованих тем, але й мотивує до активної участі у вирішенні екологічних проблем сьогодення.

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookies та localStorage для аналізу веб-трафіку та поширення матеріалів. Налаштування конфіденційності