
- понеділок, 14 квітня 2025 р.
- Новини кафедри екології та біомоніторингу
9-11 квітня 2025 р. в Кишиневі (Молдова) відбулася регіональна багатостороння зустріч в рамках проєкту "Стале бджільництво та обмін досвідом між Туреччиною й Україною", організована Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН (Food and Agriculture Organization, FAO). В зустрічі взяли участь понад 50 учасників із 11 країн Європи та Центральної Азії - урядовці, технічні експерти, лідери інновацій, стейкхолдери. У складі української делегації на даному заході взяли участь співробітниці кафедри екології та біомоніторингу - д.б.н., доцент Аліна ЖУК та к.б.н., асистент Оксана ЗАРОЧЕНЦЕВА.
В межах багатосторонньої зустрічі проходили одразу два заходи. Перший присвячений темі "Цифрові інструменти для моніторингу генетичного різноманіття запилювачів". Учасники обговорювали практичні тематичні дослідження та використання широкого спектру цифрових рішень: від платформ громадянської науки для моніторингу генетичного різноманіття запилювачів до використання інновацій на основі штучного інтелекту в бджільництві.
Другий захід - це валідаційний воркшоп з удосконалення систем обміну просторовою інформацією у сфері бджільництва. Експерти з України та Туреччини презентували огляд наявних систем сповіщення та обговорили можливості їх покращення для бджолярів. Ділились досвідом впроваження цифрових інновацій у системи моніторингу запилювачів та інтеграції систем сповіщень про обробки сільськогосподарських угідь засобами захисту рослин.
Науковці кафедри екології та біомоніторингу поділилися досвідом участі кафедри у великих міжнародних проєктах, присвячених дослідженню запилювачів. Аліна ЖУК розповіла про результати 10-річної участі у проєкті COLLOS щодо моніторингу зимових втрат бджолиних колоній, національним координатором якого в Україні є проф. Марія ФЕДОРЯК. Оксана ЗАРОЧЕНЦЕВА акцентувала увагу присутніх на важливості відновлення місць існування диких запилювачів, та мультпартисипативних дослідженнях, які проводяться в рамках проєкту RestPoll від Horizon Europe.
В рамках заходу також відвідали La prisaca lui bunelu - найбільшу пасіку Молдови із майже 70-річною історією та виробничі потужності. Пасіка налічує 500 сімей, експортує мед у 24 країни світу та надає послуги апітуризму.