Перейти до основного вмісту
2025.06.19

16 червня 2025 р. журналістка Марія АНТОНЯК регіонального телеканалу «Суспільне» запросила на дебати щодо питань поводження з ТПВ населення доцента кафедри екології та біомоніторингу ЧНУ Уляну ЛЕГЕТУ та заступника мера м. Чернівці Ігоря КРОХМАЛЯ. Ключовим питанням ведучої до обох спікерів зустрічі було обґрунтування зростання вартості послуги збору вторинної сировини для населення міста. Це пов’язано, зокрема, зі збільшенням витрат на паливо, обслуговування техніки, оплату праці та утилізацію сміття на полігонах. Журналіста озвучила перелік питань від населення до представників муніципальної влади, одержані під час опитування пересічних громадян на вулиці. Скептичне відношення населення до зростання тарифів викликано відсутністю громадського обговорення. Тому на зустрічі піднімали й питання: що саме за введенні тарифи планує обслуговувати місцева влада? І яким буде очікуваний результат від таких введень для населення?

На запитання щодо поводження із зеленими відходами Уляна ЛЕГЕТА звернула увагу, що мешканці самі можуть суттєво зменшити обсяг сміття, що потребує вивозу. Зокрема, мова йде про компостування як найефективнішу практику в цивілізованих країнах світу. Особливо це актуально на період косіння трави, кущів, а у подальшому – при збиранні опалого листя. Зараз літо, і одна з основних складових відходів чи у приватному секторі, чи у багатоповерхівках — це зелена фракція, передусім скошена трава. Дуже часто мешканці складають її у пакети й виставляють як звичайне сміття. Але трава — це органічна маса, яка чудово компостується. Її можна перетворити на цінне добриво просто в межах двору або громадського простору. У масштабах міста правильним буде організувати цей процес під керівництвом відповідних комунальних структур мерії або організацій, наприклад компанії «Чернівецький міський комунальний виробничий трест зеленого господарства та протизсувних робіт». При централізованому компостуванні громадою міста у перспективі можна одержати як продукт біодобриво, яке широко використовується мешканцями. За правильно підібраної методики таку роботу можуть забезпечувати випускники-екологи навіть протягом року, незалежно від сезону. Як результат – це дасть нові робочі місця для молоді.

Отже, компостування — це не лише про екологію, а й про економію – прямий шлях до зменшення рахунків за вивіз відходів. Чим менше ми платимо за вивезення органіки, тим менше навантаження на бюджет громади та кишеню мешканця.

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookies та localStorage для аналізу веб-трафіку та поширення матеріалів. Налаштування конфіденційності